Efter en hel del funderade fram och tillbaks så finns nu en 1968:as BB-corvette stående i mitt garage


Tyvärr blir det inte att åka ut och glida i den så jättefort, eftersom den är nedplockad för lack (har många lådor med delar till den).. Dessutom sitter det en inte så jättesnygg customfront på den så jag klurar på att försöka byta frontparti.. Så nu har man något att projekta med närmaste åren.
Eftersom jag inte skruvat isär den själv och inte har skruvat i corvetter tidigare kan det ju behövas lite hjälp med vissa delar, så jag tänkte höra om det finns någon bra bok / liknande som man kan ha hjälp av som täcker de flesta delar av corvetten? Motorn är nyrenoverad och klar, men finns det något bra som beskriver övriga saker som t ex elsystem, lister, inredning, paneler mm?
Jag kommer säkert att terrorisera forumet med frågor ett tag framöver också, verkar finnas mycket kunnigt och hjälpsamt folk här
