Nu har jag kastat i nya backar till handbros skiten å fittat å smörjt de argaste jag tyar, har spänt ut backaran så man precis får på skivan... men inte faan så funka eller tar handbromsen något ändå . den är helt jävla död. Körförbud på måndag om de inte fixas.
någon som har något sista minuten tips ? vore kannon
Om du har satt ihop allt rätt så borde den ta lite grann. Men du ska justera ut backarna efter att du monterat skivan, så ska du se att du får lite bromsverkan.
hmm.. hur fen gör jag de ? tycker jag har fibblat på alla håll å kanter. hur kommer jag åt den när skivan är på ? kollade igår efter håll i skölden men kunde inte se något, bilen är rn 73:a.
Tyvärr så finns det inget urtag i skölden, så det måste göras genom trumman med hjulet av, se till att trumman sitter rätt monterad på drivaxeln anners finns de inget hål.
menar du genom ventilation kanalerna i skivan?
kan man se rakt upp på den " snurrkugg saken " som man vidga belägen med ? pilla med en liten skruvmejsel då ?
Det finns ett hål i trumman mellan 2 hjulbultar där du sticker in en skruvmejsel och drar runt det tandade hjulet. om trumman sitter fel monterad så kommer inte hålen i trumma och drivaxel mittför varandra.