Fördelare och tändning

Tekniska frågor och svar om Corvetter 1968-1982
Hånta
Corvetteexpert
Corvetteexpert
Inlägg: 957
Blev medlem: sön maj 15, 2005 16:09
Ort: Örnsköldsvik

Fördelare och tändning

Inlägg av Hånta »

Hej

Jag har fortfarande inte fått bilen att gå riktigt bra.Satte och läste i Haynes rep.handbok.Där står det att tändinställningen ska vara:
0-1000rpm
10-1700rpm
26-5000rpm
på en standard 350 -69.Nu har jag ej en orginal motor,men brukar man öka förtändningen då man trimma eller har man ganska lika tändtider som om det vore en orginal motor.Just nu har jag ca 35-1000rpm i förtändning.Tycker att det verkar väldigt mysko.

Sedan så har jag en Accel fördelare utan vacuum styrning.Sitter det även vikter på en sådan fördelare eller?Tänkte att det kanske kunde vara så att vikterna har fastnat i fullt utslagsläge eftersom motorn går så konstigt.För jag har provat att ställa tändningen på 10-1000rpm men då stannar nästan motorn,går väldigt illa. :cry:
-69 Stingray cab,Svart,6växlad Richmond manuell,427-L88,595Hp
http://www.garaget.org/Honta
http://s6.photobucket.com/user/larshogl ... t=3&page=1
Terner
Corvetteexpert
Corvetteexpert
Inlägg: 900
Blev medlem: ons jul 21, 2004 9:07
Ort: Stockholm

Inlägg av Terner »

Hej igen,

Använd en stroboskoplampa och kolla att den slår ut till 35 grader när du gasar upp den. Du kan behöva göra en extra markering för detta på svängningsdämparen om gradskivan inte räcker till.

Lyft på locket till fördelaren och kolla att allt är på sin plats med. Ofta finns det en justering på plattan där man kan ställa hur mycket vikterna ska slå ut vid fullt. På min fick jag justera den eftersom den slog ut för långt.

/Terner
Corvette BB -73 Coupe numera såld
Corvette SB -74 Coupe gul

Klimatkompenserar med biogas i bruksbilen! Men för säkerhets skull med både turbo och kompressor :)
Skriv svar