Tyvärr köper många billiga skräpheaders och med headers är det som med allt annat - man får vad man betalar för.
Exempel är OBX, SLP, XS-Power, LG mfl .... dålig passning, mängder med skarvar(störst antal skarvar har SLP som är ett riktigt plockepin), dåliga avgasklämmor, värdelösa headerspackningar och de har inte avstämda rörlängder på headersen, avstånd till katalysatorer och x-pipa mm, 1 7/8" tar i rattstången, saknar förlängningskablar till O2 sensorerna .... men de är ju billiga(undantaget LG som är dyra och dåliga), jag tycker det är synd att sätta en så dålig produkt på en så fin bil och dessutom har de inte samma prestanda som de bra fabrikaten.
För bästa prestanda, bra passning och genomgående bra kvalite och finish skaffa headers från ett av de större välkända fabrikaten, som PFADT, American Racing och Kooks. Alla vet nog vilka vi anser vara de bästa men det är upp till var och en vilka headers och vart man köper dem men snälla köp en bra produkt - din bil förtjänar det!
Nedan är ett exempel med skräpheaders på en C6a. De hänger ner långt under bilen(ungefär samma avstånd till backen som plastläppen fram, de bra fabrikaten sitter i princip jäms med undersidan på bilen), har mängder med skarvar och dåliga avgasklämmor - dessa är OBX