Sida 1 av 1

Bult 3/8 NTP

Postat: fre maj 16, 2008 21:46
av claesson
Hej någon som har koll på om sådana bultar existerar :?: ska alltså byta ut en sådan plug till en bult för infästning av kopplingsarmen.

Postat: lör maj 17, 2008 11:36
av Börje
Hej

det blir nog svårt att hitta en sån bult. Det är ju en konisk gänga.
fram med svetsen och gör nåt eget mha pluggen.
mvh
Börje :D

Postat: lör maj 17, 2008 18:10
av claesson
ja jag är rädd för att de inte finns såna bultar. men bult hålen är väl raka :?: ca 2 cm djupa de är väl bara plugarna som är koniska tror jag :?: plugarna går ju bara i ca en halv cm och så är de väl bara dom yttersta gängarna som drar så dom vågar jag inte svetsa på något på. funderar på att sätta i insattsgänger.

Postat: lör maj 17, 2008 21:42
av Börje
Hej Igen

Plockade fram min gamla Karlebohandbok. Även hålet är koniskt. Innan gängning skall det vara 14,2 ibotten och 14,56 ytterst och djupet 21 mm.


/Börje :wink:

Postat: sön maj 18, 2008 8:19
av Peter
Ere något sånt här du e ute efter?
http://www.sdparts.com/product/SDCBV/Cl ... ettes.aspx
Bild

Postat: sön maj 18, 2008 8:46
av claesson
Peter skrev:Ere något sånt här du e ute efter?
http://www.sdparts.com/product/SDCBV/Cl ... ettes.aspx
Bild
ja precis en sådan skulle jag ha haft. denna måste väl bultas i transmitionskåpan :?: med andra ord är den kanska lång och ligger nära oljefiltret skulle jag tro. ja får ta och kolla upp i morgon om de finns några lämpliga bultar man kan gänga upp mina befintliga hål till alt insattsgänga. annars är de väl bara att beställa en sådan och vänta.