Sida 1 av 1
M 21
Postat: sön jan 06, 2008 23:44
av Målarn59
God kväll...har en M21 låda där växel lådstagen"länkaget" ligger utanpå och känns allmänt rackligt och glappt...hur att göra för att få det lite fastare och inte så glappt ngn som vet om det finns typ ngra metallbussningar el. dyligt att pressa in i hålen på dom gammla slitna fästena eller e det ett ren. kitt som krävs för o få tillbaka det destinkta.
Postat: mån jan 07, 2008 0:03
av Chrippe
Köp automatlåda vettja !!
Postat: mån jan 07, 2008 0:06
av sh454
God kväll Micke!
Att det finns plastbussningar vet jag för dom har bytt på min (hur det är med andra bussningar vet jag ej).Det finns ju kraftigare länkage att köpa med ledlager i ändarna,rör sig inte ett smack.Sen kan du ju justera länkaget vid spakinfästningen,så att växlarna lagom går i. Manuellt är ju manligt sägs det
Hur går det med motorn
Stefan
Postat: mån jan 07, 2008 0:25
av Målarn59
Tjena...folks
Chrippe>>Automatläda
Stefan>>Det e ju själva glappet i infästningen vid slutet av stagen liksom slitage metall mot metall...så plastbussningar finns det...du vet inte vart man kan hitta det Eckler´s har inte vad jag vet?
Jomen det går framåt med motorn...bottendelen e klar...men lusen ville
ta ett kik på ventilsätena innan han slog ihop den sa han...så det e väl inte så långt borta

Postat: mån jan 07, 2008 17:20
av Peter
Släng orginalet i en låda och beställ ett Hurstställ. Köpte det till min och blev kanonnöjd.