Sida 1 av 1

Kickdownswitch - hur skall kabelanslutningen sitta -68?

Postat: tis dec 05, 2006 19:39
av Mr SIXPACK
Hej.
Jag har sökt här på forumet och hittade "nästan" svaret. Ornet hade en bild på kickdownswitchen och kabelanslutningen vid gaspedalen, men färgena stämmer inte mot dom färger som jag har. Jag har kollat i elschemat men hittar inte svaret där heller.
Nu till frågan: mina kabelfärger är orange och rosa, den rosa går till säkringsdosan och den oranga går ut till lådan, skall den oranga sitta närmast torpedväggen eller?
Tack på förhand.

Bästa Corvettehälsningar

Svempa

Postat: tis dec 05, 2006 20:19
av gbak
Jag har ett kopplings schema till en 73:a tror jag, som jag hittat nånstans ute i cyber rymden.
Det är kanske inte till nån hjälp, men så här ser det iallafall ut:
Bild

Postat: tis dec 05, 2006 22:59
av Fransson
Tittat i mina scheman och måste säga att det verkligen var sparsamt gällande denna kontakt. Börjar undra vad problemet egentligen är. Är det 2 tåtar och 3 anslutningsbleck eller vad? Det är väl en vanlig slutande kontakt och då kan det väl inte spela nån större roll på vilken kontakt det ska sitta.

/Håkan

Postat: tis dec 05, 2006 23:12
av ornet
nu måste jag nog vara med och gissa!
Min -75 har ett cowl induction på huven (luftspjäll som öppnar vid fullgas.
Från kick down switchen går en kabel (brun, tror jag) till detta spjäll. Det går också en svart till detta spjäll, som jag tror var jord.

En kabel (kan inte gissa färgen här, går till lådan)

Tredje kabeln till säkringen.

Så jag är benägen att hålla på Fransson, att det ska väl inte spela nån roll hur det kopplas :? och på en sån gammelbil som en 68.a finns inget scoopspjäll :D
Bild

Postat: tis dec 05, 2006 23:27
av Mr SIXPACK
Hej Allihopa.
Tack för Er hjälp. Jag plockade bort switchen som tur var och plockade isär den. Smorde upp den för den fastnade i "bottenläget". Den fungerade mycket riktigt som ni beskriver att den "sluter" i "bottenläget" och min har bara två anslutningar. Det spelar som sagt va ingen roll hur man kopplar den.
Men jag satte rosa kabeln från säkringsdosan på den som enligt elschemat från Gbak är "TAN" och den oranga hamnade då på den andra anslutningen som får spänning vid fullgas.

Bästa Corvettehälsningar

Svempa