Sida 1 av 1
Bälte!
Postat: tor apr 06, 2006 17:32
av Dav7812
Tjena
Måste ha ett nytt bälte till passagerar sidan, helst sånt som rullas tillbaka. Kollat med både EAT ch Osby skroten. Verkar vara svårt att få tag på.
Nån som vet om det det finns nått annat bilmärkes bälten som passar i Corvetten
//David
Postat: tor apr 06, 2006 18:13
av Johan Fräjdin
Jag har satt in bälten från baksätet från en Camaro av nyare modell (3 gen), de passar i princip utan modifikation.
(kan rota fram bilder om du är intresserad)
Postat: tor apr 06, 2006 21:10
av Dav7812
Vore helsjysst!!
Skriv gärna vilken årsmodell ungefär det är du tog ifrån.
//David
Postat: fre apr 07, 2006 13:13
av Stingray73
Johan
Vore bra om du fick till lite bilder på infästningen !
I min sitter det bälte från Volvo 240 som ser allt annat än bra ut.
/ Peter
Postat: fre apr 07, 2006 19:57
av Johan Fräjdin
Hej,
Bältena jag köpte var från en firebird -99, det är samma bälten i camaro/firebird 93-02.

Det är bältena från baksätet som passar, dvs de delarna som är till höger på bilden. (Frambältena har jag kvar om någon är intresserad).
Mina hittade jag på Ebay för ca $40, men då är de mörkgrå, svarta brukar vara dyrare. (Dock är de mörkare i verkligheten än de ser ut att vara på bilden nedanför.)
Det enda "ingrepp" som krävs är att skära bort den lilla uppvikta plåtbiten som syns på bilden nedan, samt eventuellt skära bort lite plast på kåpan till rullen.

Sen är det bara att montera i dem.
Det kan vara lite trixigt att få det nedre fästet igenom den övre öglan som sitter vid axeln på förare/passagerare, men det går. (Man använder "corvettens" övre ögla, motsvarande ögla från de nya bältena skär man bort.)
Det "stumma" fästet hamnar under stolen, och rullen bak mot bakhjulet.

Den gamla plastkåpan som sitter över rullen passar fint att sätta tillbaka igen (ej gjort än på denna bild)
Tänk på att dessa bälten är av gyrotyp, dvs det går inte att "rycka" i dem så att de låser, bilen måste bromsa eller gasa för att de skall låsa.
/Johan
Postat: lör apr 08, 2006 10:13
av Dav7812
Tackar för svaret!
Problemet är dock att jag bara har midjebälte.
Finns det nån som vet om nått tvåpunktsbälte som passar i corvetten???
//David
Postat: lör apr 08, 2006 20:15
av Johan Fräjdin
Postat: mån apr 10, 2006 11:50
av Stingray73
Tack för bilderna !
Hur fäste du in det övre fästet i B-stolpen ?
Postat: mån apr 10, 2006 15:16
av Johan Fräjdin
Det övre fästet är original, dvs jag har trätt det nya bältet genom den gamla öglan (man måste ta bort spännet först).
Det är ju inte alla som har fästet på B-stolpen, har man bara midjebälte finns det ju inget sådant, eller om bältet går genom ett "hål" högt upp på ryggstödet på stolen (kanske bara cab det är så på?)
/Johan
Postat: mån apr 10, 2006 15:44
av Stingray73
Det verkar som att bältet skall dras över nån pinne som kommer ur ett gängat hål på stolen.
Kan detta verkligen stämma ?
Det ser lite B ut ( Hemmagjort )