Sida 1 av 1
Stötdämpare och fjädrar
Postat: tor sep 15, 2005 20:21
av Hånta
Hejsan
Tänkte beställa lite prylar från Staterna och då tänkte jag passa på och beställa ny fjäder och dämpare bak.Vad är det för,nackdelar/fördel mellan komposit fjädern och en vanlig stål bladfjäder?Samt vad ska man välja för lb på fjädern 300,330 eller 360lb?
Vad ska man satsa på för dämpare,Bilstein,Edelbrock,Koni?
Lars

Postat: fre sep 16, 2005 8:37
av KrilleN
Hej
Komposit är ju mycket lättare och bättre. Har du SB eller BB?, köpte en ny kompositfjäder till en av våra med SB, köpte då 330, funkar jättebra. 360n är för BB eller för racing.
MVH Krille
Postat: fre sep 16, 2005 16:14
av Hånta
KrilleN
Jag har en SB motor.Köpte du även nya dämpare eller?
Lars
Postat: fre sep 16, 2005 17:15
av KrilleN
Det var till morsans -69 med SB, en 330 från Vette and Brakes Products.....köpte koni dämpare här i sverige.
MVH Krille
Postat: lör sep 17, 2005 9:34
av Joakim
Hej!!
Jag har ett koplett Street & slalom kit på min SB och jag tycker inte att det är för hårt, bilen går kanonskönt, men jag gillar ej heller gungiga cadillacs.........
Det är 360 fjäder bak på min, man får också mycket grejer för pengarna med ett komplett kit.
Kopositfjäderen ska reagera fortare än vad stål fjädern gör plus att det sägs vara inre friktion mellan fjäderbladen, dvs du kan välja en hårdare komposit fjäder och ändå blir bilen inte "hårdare" att åka i.
Mvh//Jocke...
Postat: tis sep 20, 2005 9:04
av Ralph
Har också monterat ett komplett Vette Brakes / Street & Slalom system vilket rekommenderas, då får du allt runt om. Vill du kunna svänga med en C3:a så är detta det rätta. Har dock justerbara KONI runt om.
Att bara byta bakfjäder blir du sannolikt inte nöjd med.
Om du uppgraderar så skulle du samtidigt byta alla bussningar fram och bak till PU plus en avslutande 4 hjulsinställning så funkar allt fint tillsammans.
Ett bra "do it once & do it right" vinterprojekt mao!!
Mvh
701 Ralph
(1,33.44 på Superstage med 72 SB : -)
Postat: tis sep 20, 2005 22:02
av Janne
Jag har också Vette Brakes street & slalom kit och nya pu-bussningar. Använder dock Bilsteindämpare köpta i Sverige, på min 70:a med 454 funkar alldeles utmärkt, men man har mer möjligheter med ställbara Koni. Glöm för allt i världen inte att göra 4-hjulsintällning, och gör det noga. Nu kommer bilen att ha så bra vägegenskaper så nu vill du ha nya däck, bromsar och kuggstångsstyrning för nu är det det som sätter gränsen.
Säger han som som är uppväxt på en grusväg och var ca 12 sekunder efter Ralph på superstage, med ballongdäck och originalbromsar.
Janne 289