Sida 1 av 1
Ett litet smakprov av min nylackade Corvette.
Postat: fre aug 05, 2005 21:57
av Mr SIXPACK
Om någon är intresserad av att se ett litet smakprov på min nylackade Corvette kan ni klicka på nedanstående länk.
http://www.garaget.org/?car=2242&image=80260
Bästa Corvettehälsningar
Svemp@
Postat: fre aug 05, 2005 22:27
av vett74
får bara upp ett "felaktig länk" medelande

Postat: fre aug 05, 2005 22:31
av Mr SIXPACK
Postat: fre aug 05, 2005 23:02
av vett74
Postat: fre aug 05, 2005 23:26
av Mattias

Nylackad minst sagt!!!!!!!!!!!!
Postat: fre aug 05, 2005 23:53
av frisk
Härligt!

Postat: lör aug 06, 2005 0:24
av Kai P
Hej SixPack
Jag måste nog komma och se denna *in Real* För den såg inte mycket ut när jag köpte huven av dig.
Lycka till med Bilen!
Mvh Kai P™
Postat: lör aug 06, 2005 0:50
av Nexxus
Ser ut att vara samma färg som min har?

Postat: lör aug 06, 2005 9:39
av Mr SIXPACK
Hej Nexxus,
Lackeraren och jag hittade tyvärr inte receptet på orginalfärgen hos dom färgtillverkare som finns idag (4 år sedan när mina dörrfalsar lackades) så vi letade upp en färg som är så nära orginalet som det är möjligt. Min är lackad med en GM Europa 495/D som är så nära orginalfärgen Corvette Bronze (992) man kan komma.
Grannen såg en Corvette som var lackad i samma färg som min i Sollentuna, då var det kanske din?? Kom annars förbi med din så kan vi jämföra för du bor väl också i Sollentuna?
Bästa Corvettehälsningar
Svemp@
Postat: lör aug 06, 2005 17:38
av Mr SIXPACK
Hej Kai P.
Du är alltid välkommen. Slå en pling nästa gång du är i Stockholm. Wheelsträffen kanske?? Då kanske jag får se din Corvette med nya motorn?
Bästa Corvettehälsningar
Svemp@
Postat: lör aug 06, 2005 19:57
av Nexxus
Jo, jag bor ju i Sollentuna - Rotebro.
Här finns ju som sagt minst 5 C3:or... Killarna som driver Mekonomen vid Coop Forum har ju varsin 68:a och 69:a.
Sedan är det ett lite äldre par som har en likadan 74:a som jag har i samma röda lack. Fast den är helt orginal med en 195 hästars motor i. Sedan har ju jag 80:ans bakdel på min.
Dessutom är lacken verkligen kass på min. Någon lackade ju om den när bakdelen sattes dit, och det var inget bra jobb ska jag säga.
Så det finns 2 st. 74:or i Sollentuna med samma färg

Fast det är en Väldans fin färg om det är fräsh lack! Och din ser ju onekligen fin ut!
Visst kan jag väl komma förbi nån dag... var håller du hus?
Postat: lör aug 06, 2005 22:16
av frisk
nja ska den inte vara svart igentrligen???

Postat: lör aug 06, 2005 23:17
av Mr SIXPACK
Hej Nexxus,
Jag bor i Viby, inte speciellt långt från dig i såfall.
Frisk,
Mina tidigare Corvette -69:or, var bägge svarta och visst är det snyggt, men denna är en matching number orginalrenovering.. och den skall vara Corvette Bronze.
Bästa Corvettehälsningar
Svemp@
Postat: lör aug 06, 2005 23:50
av frisk
ok ok .....

Tror du kommer bli jättenöjd när du e färdig!!! Hoppas bara at du vågar använda den, nu efter så mycket arbete! Föresten, gjorde motorn nån nytta för dig???
Postat: sön aug 07, 2005 0:11
av Mr SIXPACK
Tjenare Frisk,
Jag började med torkarmotorn men han inte färdigt, för sedan var jag tvungen att omprioritera när bilen skulle lackas. Jag kommer ha stor nytta av en del delar från den. Jag skall även trycka upp en dekal som det står "Sponsrad av Frisk"
Bästa Corvettehälsningar
Svemp@
Postat: sön aug 07, 2005 9:21
av frisk
Postat: sön aug 07, 2005 17:26
av Nexxus
Mr SIXPACK skrev:Hej Nexxus,
Jag bor i Viby, inte speciellt långt från dig i såfall.
Jamen då är det ju inte alls långt.
Jag kan svänga förbi istort sett vilken kväll som helst, ikväll, imorgon eller övermorgon...
Har ju fortfarande semester.
Bara att du hör av dig om nån tid som passar och adress givetvis
