Sida 1 av 1
listvecket på dörrarna/framskärm
Postat: tor jan 20, 2005 8:45
av haack
tjenare!
sitter å kikar lite efter en C5:a och "stör" mej på listevecket mitt på dörren. är det årsmodellrelaterat? för ja tycker att dom sitter lite hur som helst, oavsett om det är en 97 eller en 02.
har det kanske något med utrustningen att göra?
någon som kan ge mej lite klarhet i det hela?
mvh crille
Postat: tor jan 20, 2005 9:44
av viktor10
-Hej Crille.
Sidolisten som du beskriver är ett option som heter "Body side moldings". Det kostar ca 1500 kr och det finns lika många åsikter om att listen är ful som det finns om att den är snygg. Smaken avgör alltså och det gör inte en bil bättre än den andra. Vill man så kan man köpa listerna i efterhand och klistra på dem på en bil där de saknas. De sitter fast med dubbelhäftande tejp. När man sätter fast dem är det mycket viktigt att de hamnar rätt

. Många bilar där man ser att listerna sitter snett har varit inne för lackering...
/Viktor
Re: listvecket på dörrarna/framskärm
Postat: tor jan 20, 2005 10:05
av Lars J
Rätt som Victor säger plus om du hittar en bil med lister och inte gillar dem så kan du ta en värmepistol (används med förstånd) och FÖRSIKTGT ta loss listerna. Sedan är det bara att putsa bort klisterrester!
/Lars/
Postat: tor jan 20, 2005 10:31
av haack
ah! tackar för de snabba svaren!
/crille
Postat: fre jan 21, 2005 23:08
av C5 flames
Om jag inte missminner mig så skall var tredje Corvette vara utrustad med sidlisten? Så det är vanligare att bilen inte har den än att bilen har den!
Postat: lör jan 22, 2005 10:48
av Max M
Listerna tar en och annan parkeringsskada också....
Max