Sida 1 av 1

oljetryck (vet inte om jag vågar fråga egentligen) z06

Postat: sön jun 11, 2017 17:57
av puramuk
lät bilen svalna en stund och körde lite till!!!!(möjligt att d va korkat) :roll: när jag sen åkte hem så körde jag 80-130 jämn fart inga häftiga accelerationer eller så ..... och mitt oljetryck var 50-60 Kpa och högsta jag fick 148Kpa! (det var vid motorbroms) hemma i garaget igen 20-30Kpa (tomgång)

ideer på det? trasig motor igen? motorn är nybytt i höstas (gm) och har gått ca 200 mil nu.......(Ls7 Z06)


// Anders

Re: oljetryck (vet inte om jag vågar fråga egentligen) z06

Postat: sön jun 11, 2017 18:55
av puramuk
tillägg

va ut och mätte nivån på oljan nu (50 grader) då låg den strax under det räfflade fältet på stickan!.......... kan för lite olja få fenomenet lågt tryck? (tror inte d iofs men frågar ändå)

Re: oljetryck (vet inte om jag vågar fråga egentligen) z06

Postat: mån jun 12, 2017 17:28
av Riggelsen
Ja, för lite olja ger ett dåligt oljetryck, måste vara olja till den övre delen av räfllade -se bruksanvisningen

Motor/ läckande - använda olja om det inte finns tillräckligt.

Re: oljetryck (vet inte om jag vågar fråga egentligen) z06

Postat: mån jun 12, 2017 19:15
av puramuk
Ok då visar sig det då endast vid varm olja? Att det blir lågt tryck!

//Anders

Re: oljetryck (vet inte om jag vågar fråga egentligen) z06

Postat: tis jun 13, 2017 19:59
av puramuk
Jätte mkt metall i oljan....ser ut som metalliclack :cry:

I höstas så rasade motorn i min bil! Och förra ägaren fick en ny ls7 motor på försäkring!

Nu har den gått 408 mil!! Och fullt med metall i oljan! Så kan det vara så att firman som gjorde motorbytet inte gjorde rent sumpsystemet efter förra raset???? Och rester ifrån det har åkt med även i denna motor? .....jaja verkar som det är slut med den här motorn nu med! :cry:

Letade som en galning efter "rätt" bil och när det dök upp en med ny motor så slog jag till!!!!!!! Blir så jävla trött.....

Får se nu vad som händer, garanti? Firman som bytte tar dom nåt ansvar? Eller får man dra en filt över deb och plocka fram den om 20 år!!! :evil:

Re: oljetryck (vet inte om jag vågar fråga egentligen) z06

Postat: tis jun 13, 2017 21:50
av Peter Anjou
Hej!

Jag skulle först gå på förra ägaren och kolla alla papper och dokumentation på, hur o vad som gjordes vid motorbytet!

Det måste / borde absolut finnas nån form av garanti !
Motorn är ju knappt inkörd!

Har firman som gjort motorbytet inte gjort rätt eller slarvat, så kläm åt dom så mycket det går!

Jag har själv varit utsatt för slarvig / o intresserad firma vid ett motor jobb, som var ett försäkringsjobb!

Hoppas att det löser sig! Jag har också haft en Z06 och vet hur roligt det var att köra den!

Re: oljetryck (vet inte om jag vågar fråga egentligen) z06

Postat: tis jun 13, 2017 21:55
av Riggelsen
ja, det är inte kul, du kommer att ta en prat med försäkringsbolaget, kanske de kan hjälpa, när det betalas på försäkringar, efter så kort tid det ska fungera, verkstaden inte gjort sitt jobb ordentligt. :shock:

Re: oljetryck (vet inte om jag vågar fråga egentligen) z06

Postat: tis jun 13, 2017 22:16
av puramuk
har alla kvitton ifrån motorbytet.....har kontaktat firman idag..och fick svar att dom skulle kolla upp och återkomma! hoppas på snabb återkoppling :shock:

kommer jaga på som fan :twisted: måste vara nåt fel ifrån installationen!!!!!!!!!!

Re: oljetryck (vet inte om jag vågar fråga egentligen) z06

Postat: ons jun 14, 2017 10:33
av Riggelsen
hoppas att de tar ansvar och du för en bra sommar :D

Re: oljetryck (vet inte om jag vågar fråga egentligen) z06

Postat: sön jun 25, 2017 22:30
av Thure
Hej!
Att det är ett lägre oljetryck vid en varm alt kall motor är helt naturligt,Oljan har en lägre "viskositet"
är tunnare,mindre motstånd för pumpen=lägre tryck,tjockare(kall) olja,mer motstånd för pumpen=högre tryck.
Vad är det för olja i motorn?,är väldigt viktigt med rätt klassning på oljan.Det skall vara en Dexos 1 klassad 5W-30 full-syntet olja i en LS7 maskin
,och inget annat.Har firman som bytte motor fyllt på rätt olja?.Används fel olja i motorn kan det gå ganska fort,speciellt vid en tuff körning.
Kolla med firman vad dom fyllt för olja,alt att det står på kvitton el dokumentation.
Hoppas alt löser sig till det bästa!
MVH
Micke