Sida 1 av 1

Polyurethan eller ej?

Postat: fre sep 09, 2011 16:59
av peter.holm
Ska väl börja beställa lite nya bussningar till min 72:a men blev osäker efter att ha läst ett flertal trådar på Amerikanska forum om att man har gnissel i polyurethan-bussningarna.
Någon här som upplevt detta?

Peter

Re: Polyurethan eller ej?

Postat: fre sep 09, 2011 17:29
av Kjell.Magnusson
Hejs

Jag bytte till plast i våras och det fungerar fortfarande, har kört c:a 500 mil.
Inget gnissel eller annat obehag, bara bra!
Efter jag bytt (tyvärr) började jag fundera lite: Det skulle helt säkert gå att ordna med smörjnipplar till bussningarna!

Ha de!

Kjell

Re: Polyurethan eller ej?

Postat: fre sep 09, 2011 20:20
av Jake
Har PU bussnignar sedan ... 6-7 år tillbaka inget gnissel. Men om du inte fettar bussningarna ordentligt med det där marinkletet som medföljer eller om du använder ett för tunnt fett (typ chassiefett) så skulle jag tro att det börjar gnissla.. Kan tänka mig att det kan vara för tunnt fett i många satser.

Fettet skall vara typ lika flytande som kåda och lika kletigt. Det är ett h-vete att få väck från fingrarna när du är klar.

Re: Polyurethan eller ej?

Postat: lör sep 24, 2011 21:32
av Mr. Beam
Har börjat byta ut mina PU och polygraphite bussningar till egentillverkade i POM. 4 år av "inspirerad körning" slet ut samtliga bussningar i framvagnen och till camberstagen i bakvagnen. Det verkar som alla bussningar som roterar kring en stålhylsa hade denna tendens. Något gnissel hörde jag aldrig.

mvh
Mr. Beam