Sida 1 av 1
Sänkt, men hur?!
Postat: tis jul 13, 2010 1:17
av Ligist
Har allvarliga planer på att försöka få upp min vette i originalhöjd.. Köpte den i det skick den är nu, vilket är MYCKET sänkt.. Den är rejält stötig och så låg att den är direkt opraktisk. Det sitter gula delco stötdämpare fram, och ett par svarta bak. Kan inte se att något annat är ändrat?

Vad ingår i en normal sänkningssats, dvs vad behöver jag byta ut för att få den i normal höjd igen?
Den är framför allt jävligt låg fram, inte lika extrem bak ser det ut som.. Kanske mer gjort fram?
Re: Sänkt, men hur?!
Postat: tis jul 13, 2010 7:44
av Hot Rod
Fram brukar man sänka genom att ta bort några mellanlägg mellan bilen och fjädern, i så fall måste du bort med fjädern och montera dit dessa mellanlägg igen. Bak hänger bilen i två långa bultar, vid sänkning sätter man dit ännu längre bultar, vet ej om det går att återställa till originalhöjd med sänkbultar eller om du behöver originalarna igen?
Kanske läge att kolla runt med föregående ägare om vad som är gjort och om originalgrejerna finns kvar nånstans?
Om du går in här
http://www.mamotorworks.com/corvette-3-148-1088.html så ser du grejerna som används. Finns även tech instructions som pdf en bit ner. Du behöver nog nya spring retainers eftersom dina förmodligen är kapade. Jag har också för mig att det ibland tas bort nåt i änden på fjädern (vid bärarmen) för att få den riktigt låg fram.
Re: Sänkt, men hur?!
Postat: fre jul 16, 2010 9:23
av Porginal
Jag sänkte min genom att montrera bort mellanläggen mellan fjäder och bil, minskade även gummit ute vid bärarmen.
mellanläggen e som plattjärn med 2 hål i ca 5mm tjocka styck.
I bak e det jätte lätt en kortare skruv mellan fjädern och hjulnavet!
Re: Sänkt, men hur?!
Postat: lör jul 17, 2010 2:03
av Ligist
Frågan är om det är det enda som är gjort fram isf.. Den är REJÄLT låg. Ingen luft alls mellan däck och skärmkant.
Hur/var får man tag i original mellanlägg och bultar? Vad heter delarna?
Re: Sänkt, men hur?!
Postat: tis aug 24, 2010 0:08
av Ligist
Ingen som vet? Tänkte försöka få upp den i normal höjd i vinter..
Re: Sänkt, men hur?!
Postat: tis aug 24, 2010 20:55
av tjerk
http://content.mamotorworks.com/pdf/602712.pdf
Är jag nu tokig, eller är det just tvärtom, att man istället lägger till mellanlägg vid framsänkning, och att man monterar längre bultar bak för att sänka.
Då räcker det med att just ta bort dom mellanstycken fram för att höja bilen, och skruva upp muttrarna bak för samma sak.