Sida 1 av 1

Re: Holley

Postat: tor sep 03, 2009 23:47
av Corv1-Micke
Låter som om den får för lite bränsle.
Kollat flottörnivåer? Packningar hela i fuggen?

Re: Holley

Postat: fre sep 04, 2009 12:30
av Don Tomaso
Hej!

Har samlat på mig lite olika dokument på hur du justerar en Holley gasare. Har du någon e-post? 8)

Re: Holley

Postat: fre sep 04, 2009 14:09
av Corv1-Micke
Om jag förstår dig rätt, så har den fungerat bra, men helt plötsligt så vill den bara dö så fort du trycker till lite på gaspedalen!?!
I mina öron låter det som om det inte kommer någon soppa från accpumpen. Kan då vara flottören som hängt sig eller liknande.
Om du tittar ner i förgasaren när motorn inte är igång, och du gasar lite, kommer det då strålar med bensin?

Men gör som Don Tomaso säger, bra att gå igenom alla inställningar.

Re: Holley

Postat: fre sep 04, 2009 15:17
av Bred
"Don Tomaso", har själv en holley och skulle tacksamt ta emot lite info.
Du når mig på:
bredare@bredband.net

Tack på förhand.

MvH Martin

Re: Holley

Postat: fre sep 04, 2009 17:39
av vett74
Vad har du för tomgångsvarv?
min var helt full i skit då gick den allmänt dåligt,kunde inte ställa ner tomgången under 1100 varv då dog den...
Det fastnade smuts lite här och var när soppan strömmade igenom...
Köpte ett renoveringskit och skruvade isär den,rengjorde med förgasarrengöring,bytte accpumpar som följde med kitet.
Blev som en ny maskin efter detta svarar direkt på gasen och går mycket snålare och bättre

Re: Holley

Postat: fre sep 04, 2009 23:35
av StingrayRacing
Kan vara för snål på tomgångskruvarna. Kolla hur mycket skruvarna som du nämnde är utskruvade i kvartsvarv. Skruva in och räkna (skruva inte hårt i botten..) Skriv upp hur många. Grundinställning är ca 1½ till 2 varv.

Kolla sen så du inte har glapp i länkaget till accpumparna. Skvätter de så fort du rör på gasen från tomgång eller tar det ett tag?

Kolla flottörnivån och justera vid behov. Skall vara i underkant av det stora skruvhålet på sidan av flottörhuset -en.

Om inte det hjälper skulle jag skruva ner den och göra rent + byta packningar.

Har gjort ett litet excelblad för att dokumentera vad man ändrar....
http://eklunda.se/lasse/grafik/div/dp.xls

//Lasse

Re: Holley

Postat: lör sep 05, 2009 8:03
av StingrayRacing
Tobbe, Glömde säga att du måste ha soppapumpen igång när du justerar flottör nivån. Dvs motor måste vara igång om du inte har elpump..

Om du skruvar isär fuggen, så kolla stämplarna på munstyckena samt tillskottsventilerna.
Tillskottsventilerna brukar alltid vara 6,5 standard, men munstycken får du kolla på Holleys hemsida vad som är standard för din fugge.

Jag håller på med att montera en ny MSD fördelare. Lika spännande det. Blir det ännu bättre skjuts?! :mrgreen:

//Lycka till

Re: Holley

Postat: sön sep 06, 2009 12:27
av dixon
tja! jag är helt kass på förgasare men det är inte så att du har samma problem som jag, dvs på tok för vass kam? det har jag iaf och då blir det för dåligt vacum så förgasaren får inte med sig tillräkligt mycket soppa på låga varv. ditt problem påminner om mitt. beter den sig likadant vid 2500-3000 varv?

mvh nicklas

Re: Holley

Postat: sön sep 06, 2009 13:04
av StingrayRacing
dixon skrev:tja! jag är helt kass på förgasare men det är inte så att du har samma problem som jag, dvs på tok för vass kam? det har jag iaf och då blir det för dåligt vacum så förgasaren får inte med sig tillräkligt mycket soppa på låga varv. ditt problem påminner om mitt. beter den sig likadant vid 2500-3000 varv?

mvh nicklas
Om du har riktigt vass kam så kan du borra ett 2-3 mm hål i varje trottlespjäll. Du kan då skruva/stänga trottlen mer med samma tomgångsvarv och få motor att dra mer soppa från transitionsslotten vid övergång tomgång-lätt gas.

Utöver det kan du justera acc pump kammarna att ta tidigare/välja en som lyfter högre, samt välja en större accpump squirter (den som sprutar ut soppa i trottlen). Glöm inte att justera om "glappet" när du byter kam.

//Lasse