Sida 1 av 1
Check engine
Postat: mån maj 18, 2009 22:50
av Micke-c5
Check engine lampan har tänts på min C5:a, bilen går lika bra som vanligt. Tittade igenom felcoderna, ingen av dem som fanns där hade med motorn att göra. Provade att ta av batterikabeln och väntade en stund innan jag satte tillbaka den, men utan resultat, lampan lyste fortfarande. Har kört ett tag med info i displayen " Oil remaining 0%" ett tag eftersom den inte blev nollad vid senaste oljebytet då detta gjordes i förtid. Kan detta påverka datorn som vill påminna om oljebytet?? Nollade infon om oljebyte, men Check engine lampan lyser fortfarande.
Någon som har någon ide????
Re: Check engine
Postat: tis maj 19, 2009 8:54
av Conan999
Hej. Har oxå samma att oil remins 0% på min men det beror på att jag själv servar min mellan serviceintervallen. Vad kör du på för oktan? Prova 99 oktanig om du inte redan gör det? Hmm har tyvärr inga andra ideer just nu.
Re: Check engine
Postat: tis maj 19, 2009 9:08
av Björn
Hej! Tror att ditt problem blir löst om du "nollar" databoxen hos någon som har tillgång till detta verktyg!
mvh/ Björne
GUL C5a 01a

Re: Check engine
Postat: tis maj 19, 2009 15:22
av 745
Conan999 skrev:Hej. Har oxå samma att oil remins 0% på min men det beror på att jag själv servar min mellan serviceintervallen. Vad kör du på för oktan? Prova 99 oktanig om du inte redan gör det? Hmm har tyvärr inga andra ideer just nu.
Om du vill kan du nolla (d.v.s. få 100%) oil life genom att slå på tändningen UTAN att starta motorn och sedan trampa gasen i botten 4 ggr.
Lycka till
Re: Check engine
Postat: tis maj 19, 2009 15:26
av Björn
Tjena!
Där lärde man sig något nytt
Tack för det.
Björne
Re: Check engine
Postat: tis maj 19, 2009 16:37
av 745
Tacka inte mig Tacka Janne Strandberg som länkar till d.v.s. tips & trix här:
http://www.jannesvettar.se/produktionss ... ips_C5.pdf
Den stora frågan är vem & hur har kommit på alla trix

Re: Check engine
Postat: tis maj 19, 2009 18:54
av bagge
du kan även hålla in reset knapen när du är inne på Oil remaining 0%

Re: Check engine
Postat: tis maj 19, 2009 23:57
av logarytm
bagge skrev:du kan även hålla in reset knapen när du är inne på Oil remaining 0%
Funkar dock inte för mig, men trampa ner gasen fyra gånger funkar

Re: Check engine
Postat: ons maj 20, 2009 14:56
av 745
745 skrev:Conan999 skrev:Hej. Har oxå samma att oil remins 0% på min men det beror på att jag själv servar min mellan serviceintervallen. Vad kör du på för oktan? Prova 99 oktanig om du inte redan gör det? Hmm har tyvärr inga andra ideer just nu.
Om du vill kan du nolla (d.v.s. få 100%) oil life genom att slå på tändningen UTAN att starta motorn och sedan trampa gasen i botten 4 ggr.
Lycka till
Det var tydligen 3 ggr men jag har själv kört med 4 och det har funkat, är det någon som törs prova med 5 ggr
Eller är det att utmana ödet.
Re: Check engine
Postat: ons maj 20, 2009 16:51
av Conan999
745: Tack för tipset. Testade att hålla inne knappen lite längre idag, det funkade. Lämnade ändå in den för service idag så det blev nollat ändå
Re: Check engine
Postat: ons maj 20, 2009 20:36
av 745
Den stora frågan kvarstår hur kommer man på det här och vad händer om man trampar 5 ggr

Re: Check engine
Postat: sön maj 24, 2009 19:53
av Micke-c5
För två dagar sedan när jag var ute och körde så slocknade lampan plötsligt och har inte tänt upp igen. Så för tillfället är problemet löst, hoppas att det inte kommer upp igen.